ZalogujUżytkownikHasło
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Rejestracja
Rejestracja
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Forum PoMoC w SzKoLe Strona Główna » Geografia

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
POMOCY !!!!! Szybko ;( !!!!!
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
natalii27
Zwykły Uczeń
Zwykły Uczeń



Dołączył: 28 Lut 2006
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 18:34, 28 Lut 2006    Temat postu: POMOCY !!!!! Szybko ;( !!!!!

Jakie rudy metali występują w POLSCE ????????? ODPISZCIE !!!!! SZYBKO !!!!!!!!!

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
bartek
Admin
Admin



Dołączył: 09 Lut 2006
Posty: 95
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Nowy Sącz

PostWysłany: Wto 18:50, 28 Lut 2006    Temat postu:

Rudy żelaza wydobywane w naszym kraju należały do różnych typów mineralogicznych i genetycznych.

Rudy żelaza
występują w kilku regionach naszego kraju. Ogólnie można stwierdzić występowanie rud wieku prekambryjskiego w Polsce północnej i południowej. Młodsze wiekowo formacje zawierające rudy Fe występują w Polsce środkowej i Karpatach.
Wśród rud żelaza wyróżnić można kilka jej typów w zależności od minerałów je budujących.
rudy magnetytowe i tytanomagnetytowe, związane z procesami magmowymi lub też metamorficznymi. Głównym minerałem jest tu magnetyt (Fe3O4), podrzędnie występuje ilmenit i ulvospinel. Jest to najbardziej wartościowa ruda żelaza. Złoża tego typu występują w Polsce w Sudetach w rejonie Kowar (eksploatowane do lat 50, występujące w obrębie skał metamorficznych - gnejsów i amfibolitów), oraz na północy polski w okolicach Suwałk (Krzemianka) - złoże to występuje w skałach magmowych - anortozytach i norytach, ze względu jednak na walory krajobrazowe pomimo sporej zasobności najprawdopodobniej nie będzie eksploatowane.
rudy hematytowe - związane ze procesami hydrotermalnymi, metamorficznymi i osadowymi. Głównym minerałem jest tutaj hematyt (Fe2O3).Złoża tego typu występują na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego w rejonie Ornaku, gdzie eksploatowane były jeszcze w wieku XVIII. Geneza tych złóż związana jest ze zjawiskami hydrotermalnymi, wiek rud oceniany jest na trzeciorzęd.
rudy syderytowe - w których dominującym minerałem jest syderyt (FeCO3), minerał który charakteryzuje się domieszkami, Mg, Mn i Ca. Genetycznie syderyt związany jest ze zjawiskami hydrotermalnymi, metamorficznymi oraz osadowymi. Domieszki mechaniczne innych minerałów, powodują powstanie tzw. syderytów ilastych czyli sferosyderytów. Złoża tego typu w Polsce mają największe znaczenie gospodarcze. Genetycznie związane z procesami osadowymi, występują w rejonie od Częstochowy do Kłobucka, tworząc formy pokładowe o miąższości do kilkudziesięciu centymetrów. Maksymalna zawartość Fe do 30%. Inne złoża znajdują się w okolicach Starachowic i Końskich. Wiekowo złoża te należą do jury. W Karpatach spotykane są również sferosyderyty występujące w obrębie skał fliszowych. W wieku XIX złoża karpackie lokalnie były eksploatowane.
rudy limonitowe - zaliczane są tutaj również rudy darniowe - głównym składnikiem tych rud jest limonit (2Fe2O3 * 3H2O). Występowanie tego typu rud na terenie naszego kraju jest bardzo powszechne, jednak znaczenie gospodarcze ma tylko obszar świętokrzyski, tereny między Kaliszem, Turkiem a Kołem oraz dolina Narwi. Zawartość Fe w tego typu rudach średnio wynosi około 29%.
W chwili obecnej w związku z niewielką ceną rud żelaza praktycznie importuje się w 100% tego typu rudy z zagranicy, głównie z krajów skandynawskich.
O czasach wydobycia i przeróbki przypominają jednak zwałowiska odpadów znajdujące się głównie w rejonie częstochowskim. Na zwałach zalegają iły rudonośne czyste lub wymieszane z pozostałym materiałem. W okresie początkowym wydobycia rud iły wymieszane były z piaskami w okresie późniejszym występują praktycznie czyste iły rudonośne. SKAŁY OTACZAJĄCE RUDY Fe
W REJONIE CZĘSTOCHOWSKIM
Występującymi skałami otaczającymi wystąpienia rudne są tu wapienie skaliste i płytowe oraz margle, iły ciemno szare, wkładki wapieni piaszczystych i zlepieńców, piaski i piaskowce żelaziste.
Odpady pogórnicze związane z wydobyciem rud Fe różnią się nieco od siebie pod względem zarówno litologicznym jak i petrograficznym.

W rejonie częstochowskim odpady są głównie mieszaniną jednej lub kilku serii iłów rudonośnych. Przy wydobyciu złóż położonych nieco płycej domieszką do odpadów są utwory piaszczyste pochodzenia polodowcowego i wydmowego oraz torfy.

W rejonie Łęczycy odpady stanowią łupki ilaste (zawartość ich w odpadzie dochodzi do 70%), muszlowce syderytowe oraz mułowce i piaski z niewielką ilością iłów.

W rejonie świętokrzyskim główną masą odpadową są natomiast piaskowce oraz utwory gliniasto - ilaste.

Wszystkie omówione odpady tej branży charakteryzuje skład mechaniczny iłów lub glin ciężkich, niektóre z nich są pylaste lub mają skład gliny średniej pylastej.
Gleby łatwo pęcznieją tworzą spękania, są ciężkie i zlewne. Odczyn ich waha się od 5,7 - 7,8. Niekiedy występuje pH 3 lub nawet 2. Często występuje duże zasolenie. Z kationów przede wszystkim występuje Ca, Mn, Fe, z anionów zaś SO4 oraz HCO3, w niższych stężeniach jony Cl i NO3 a w bardzo niskich jony PO4. Głównie występują siarczany wapniowców i węglan wapnia. Zawartość K od 0,2 - 0,4%. Ilość P2O5 nieznaczna od 0,06 - 0,2%, Fe203 od 2 - 16%, a Mn śladowo do 1,4%. Występują również pierwiastki śladowe ale w stężeniu podobnym jak w glebach otaczających, głównie są to Zn, Pb, Cu, Mo i As.

i jak ?? wystarczy czy jeszcze coś potrzeba ??


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalii27
Zwykły Uczeń
Zwykły Uczeń



Dołączył: 28 Lut 2006
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 18:59, 28 Lut 2006    Temat postu:

Ale nie ruzy żelaza tylk RUDY METALI !!!!I nie gdzie są ! TYLKO JAKIE RUDY METALI ?????

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum PoMoC w SzKoLe Strona Główna » Geografia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional




fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo

Regulamin